RYS CLOUD
Čítačky a čipy

Čítačky a čipy

Čítačky a čipy

V mestskom prostredí so zdieľanými kontajnerovými stojiskami a kontajnermi je veľmi dôležité vybrať si správny spôsob uzamykania stojísk a kontajnerov, ktorý ponúkne jedinečnosť bezkontaktného čipu bez možnosti vytvárania jeho kópie a tým sa pripraviť na budúcu modernizáciu a prechod na systém PAYT (Pay as You Throw – Plať za to čo vyhodíš), ktorého hlavnou úlohou je zvýšiť podiel triedeného odpadu a minimalizovať náklady na likvidáciu zmesového odpadu.

1

Čítačky a čipy DESFire EV1, EV2, EV3, AES šifrovanie

2

vysoký štandard dátovej bezpečnosti – nekopírovateľné čipy

3

Možnosť využiť ČIP pre PAYT systém alebo ako mestskú kartu

4

označenie čipov poradovým číslom, logom

5

vstavateľné nízkoenergetické čítačky

6

povrchové čítačky s vysokou odolnosťou Ip a IK

V našich systémoch využívame bezkontaktné čítačky a čipy DESFire s dvojstupňovou ochranou overenia identity užívateľského čipu a šifrovaním AES. Jednoducho povedané, naše čipy sú ochránené podobne ako vaše bankové karty. Preto DESFire čipy môžu byť okrem vstupu do bytového domu a kontajnerového stojiska použité aj na účely iných mestských služieb alebo vstupu do mestských objektov, kde je nevyhnutná presná identifikácia obyvateľa, kapacita pamäte čipu môže byť využitá aj na zapisovanie údajov podobne ako mestská karta.

Bezkontaktné čítačky a čipy DESFire

Bezkontaktné čítačky

DESFire bezkontaktné čítačky dodávame nakonfigurované, čo zabezpečuje vysokú dátovú bezpčenosť. Konfiguráciu je možné meniť aj po nainštalovaní čítačky.

(1) Vstavateľné nízkoenergetické čítačky

  • integrované do iKURA SETu
  • nevyžadujú aktivačné tlačidlo

(2) Čítačky 8CD 2.0 povrchová montáž

  • vhodné pre prístupový systém s operačnou jednotkou iKURA.
  • odolnosť voči poveternostným vplyvom IP67
  • mechanická odolnosť IK9
  • vyrobené so samozhášavého plastu, čo zvyšuje ich vandaluvzdornosť

Bezkontaktné čipy

DESFire čipy dodávame nakonfigurované pre šifrovanú komunikáciu s čítačkou v prístupovom systéme. Beetle prívesok, ktorý ponúka originálny vzhľad a vynikajúcu funkčnosť. Tvar prívesku je prispôsobený jednoduchému upevneniu na kľúčenku. Je vyrobený z odolného materiálu ABS, aby spĺňal nároky častého alebo menej šetrného používania.

Označenie čipov

Trvalé označenie čipov napr. poradovým číslom je najjednoduchší spôsob ako si sprehľadniť ich správu. V rámci jedného bytu (rodiny) sa obyčajne používajú viaceré čipy a v prípade straty jedného je obyčajne organizačne zložžité zistiť, ktorý to bol.

Pokiaľ sú ale čipy označené číslami, stačí zistiť čísla, ktoré sa v rodine stále použžívajú a prívesok s chýbajúcim poradovým číslom vymazať z databázy.

Ako si vybrať správny typ čipu – 125 kHz alebo 13,56 MHz?

Z pohľadu používateľa je medzi rôznymi typmi identifikátorov (prívesky, karty) minimálny rozdiel. Používateľ priloží čip k čítačke a jeho vstup je buď povolený alebo zamietnutý. Čo sa deje za pomyselnou scénou jednoduchého prečítania čipu je však veľmi dôležité. Je čip prečítaný len v jednoduchej forme alebo prebieha aj tzv. autentifikácia bezpečnostných prvkov? Okrem frekvencie používanej pri prenose dáta, existujú kľúčové rozdiely v bezpečnosti.

Mifare DESFire 13,56 MHz

Mifare DESFire s hardvérovou kryptografiou DES, 2K3DES, 3K3DES alebo AES je momentálne najbezpečnejšie riešenie pre prístupový systém s množstvom konfigurovateľných hardvérových aj softvérových bezpečnostných prvkov. Po nakonfigurovaní je čip nekopírovateľný.

Identifikácia

autorizácia

Vysoká dátová bezpečnosť

Mifare Classic 13,56 MHz

Mifare Classic štandardne využíva jednoduchý princíp komunikácie bez autentifikačných prvkov. Po skopírovaní UID čísla prívesku je možné vytvoriť klon alebo kópiu a ten používať v prístupovom systéme rovnako ako originál.

Identifikácia

autorizácia

125kHz

Výrazným nedostatkom tejto technológie je jednoduché kopírovanie UID čísel a vytváranie kópií / klonov čipov. 125 kHz čipy sú síce cenovo výhodné, no neposkytujú žiadnu dátovú bezpečnosť a sú nevhodné pre prístupové systémy vyžadujúce jednoznačnú identifikáciu užívateľa.

Identifikácia

autorizácia

Nízka dátová bezpečnosť.

Spôsob overenia identity čipu

(1) Identifikáciou sa rozumie priloženie čipu k čítačke a prečítanie jeho identifikačného UID čísla. (2) Autentifikácia je obojstranná šifrovaná komunikácia medzi čítačkou a čipom, pri ktorej prebieha overenie autentifikačného kľúča. (3) Autorizáciu vykonáva operačná jednotka. Ak je autentifikácia úspešná, UID číslo je odoslané do operačnej jednotky, kde sa overí, či je UID uložené v príslušnej databáze a jeho oprávnenia. Ak sa v databáze nachádza a má oprávnenie, operačná jednotka autorizuje otvorenie zámku.

Ak máte pochybnosti, či je váš čip kopírovateľný, radi vám poskytneme konzultáciu a prípadne preveríme jeho bezpečnosť.