122 kontajnerových stojísk vo Vysokých Tatrách
122 kontajnerových stojísk vo Vysokých Tatrách

122 kontajnerových stojísk vo Vysokých Tatrách

Kontajnerové stojiská vo Vysokých Tatrách sú zabezpečené nízkoenergetickou riadiacou jednotkou iKURA, ktorá okrem autorizovaného prístupu zabezpečuje aj vzdialený dohľad nad prevádzkou prístupového systému cez pripojenie do cloudovej služby SSO (správa smart objektov). Batériový prístupový systém využívajúci jednotku iKURA nevyžaduje pripojenie na elektrickú rozvodnú sieť, prináša kvalitný a moderný spôsob uzamykania kontajnerových stojísk a bezproblémovú prevádzku aj v zimnom období, kedy je solárny panel pokrytý veľkou vrstvou snehu a batéria sa nedobíja.

Celý koncept kontajnerových stojísk je navrhnutý tak, aby svojou konštrukciou odolal útokom medveďa hnedého a zároveň zabezpečil pohodlný prístup pre obyvateľov. Dôraz sa kládol aj estetické vyhotovenie stavby a zachovanie prírodného charakteru prostredia.

Výstavba kontajnerových stojísk vo Vysokých Tatrách bola realizovaná v rámci projektu „Prevencia výskytu medveďa hnedého v blízkosti ľudí a ľudských obydlí„, ktorý získal finančnú dotáciu z Operačného programu Kvalita životného prostredia (OP KŽP). Žiadateľom bola Štátna ochrana prírody SR. Súčasťou projektu boli preventívne opatrenia a tiež personálne a materiálové posilnenie Zásahového tímu pre medveďa hnedého ŠOP SR. Do preventívnych opatrení patrilo predovšetkým vybudovanie 116 kontajnerových zabezpečených stojísk komunálneho odpadu, neskôr počet zvýšený na 122 stojísk. (zdroj: tlačová správa ŠOP

Technické riešenie prístupového systému obsahuje okrem spomínanej iKURA jednotky napájanej z batérie, elektrické zámky špeciálne navrhnuté do exteriéru pre posuvné a krídlové brány, malý solárny systém a jedno špecifiálne zariadenie s názvom SWAP. Jeho funkciou bolo zabezpečiť kontrolovaný prístup do elektronicky uzamknutých stojísk aj bez použitia čipu. Systém bol navrhnutý tak, že počas prechodného obdobia, kedy obyvatelia ešte nemali rozdané všetky elektronické čipy a zároveň bola požiadavka na uzamykanie stojísk, SWAP umožňoval otvorenie brány stlačením tzv. „aktivačného“ tlačidla, pričom emuloval priloženie čipu. Týmto spôsobom sa uľahčil prechod na používanie čipov, nebolo potrebné meniť konfiguráciu jednotky.

SWAP je multifunkčné zariadenie, ktorého využitie v prístupových systémoch zjednodušuje viaceré procesy. Môže byť využitý ako spínací modul s čipom pre RFID a iButton systémy, pre našich zákazníkov dobre známi výrobok. Práve funkcia spínacieho modlu bola využitá aj na stojiskách vo Vysokých Tatrách. SWAP je možné použiť aj ako Wiegand opakovač, t.j. predlžovač trasy medzi operačnou jednotkou a čítačkou, keď je vzdialenosť medzi týmito dvomi zariadenia mi viac ako 15m. SWAP funguje aj ako prevodník formátov Wiegand kódov. Ak majú do kontajnerového stojiska prístup obyvatelia niekoľkých bytových domov a títo využívajú viaceré typy čipov s rôznym formátom Wiegand kódu (58 bit, 34bit, 32 bit, 26 bit) , SWaP prevedie formáty tak, aby boli pre riadiacu jednotku v stojisku jednotné. Viac o SWAPe nájdete TU.

Prečítajte si tiež:

Foto: RYS